Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Czym jest turystyka komunikacyjna?” – spotkanie z Marcinem Galantem

Organizator: Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne „Kalisia”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 11 czerwca 2019

Edukacja transportowa Marcina Galanta to cykl wykładów adresowanych do różnych grup. Tym razem opowieści komunikacyjnych wysłuchali członkowie Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania niedawno stworzonego autorskiego filmiku promującego turystykę komunikacyjną.

https://www.youtube.com/watch?v=rrVt9UOttHY

 

Jako prelegent nie ukrywałem, że hobby w postaci zainteresowania komunikacją zbiorową nie odziedziczyłem po przodkach – nie miałem dziadka maszynisty, nie znam też wujka kierowcy PKS-u. Byłem natomiast na spotkaniu z osobą mogącą się poszczycić takimi krewnymi w drzewie genealogicznym.

Następnie goście dowiedzieli się m.in. co jest pasjonującego w podróżowaniu komunikacją publiczną, jak sprawnie zorganizować sobie wyjazd bez własnego auta, jak połączyć podróż pociągiem i rowerem, kiedy wygodniej jechać kursem rozkładowym, a kiedy z wycieczką. Poznali główne zalety oraz ograniczenia wynikające z wyboru takich form przemieszczania się. Dowiedzieli się, dlaczego teza o wysokich kosztach podróży komunikacją w porównaniu z samochodem jest mocno wątpliwa. Nie jest też prawdą, że wyjazd bez auta musi być męczący dla dzieci – na swoim przykładzie zaświadczyłem, że jako kilkulatek dobrze znosiłem podróż pociągiem.

Na fotografiach goście zobaczyli przykłady aktywnych form turystyki komunikacyjnej. Kaliskimi akcentami były zabytkowe pojazdy marki San i Jelcz Cabrio obsługujące linie turystyczne, a w województwie wielkopolskim – imprezy kolejowe w Ostrowie Wielkopolskim, Jarocinie i Wolsztynie oraz wąskotorówka Środa Wlkp. - Zaniemyśl.

Spotkaniu towarzyszył pokaz kolekcji biletów komunikacji, wejściówek muzealnych oraz walorów filatelistycznych z motywem transportowym.

Tekst: Marcin Galant
Fot.: Monika Sobczak-Waliś

Banery/Logo