Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Wystawa „70. rocznica śmierci Gerharta Hauptmanna”

Filia nr 16, ul. H. Sawickiej 15

Termin: 6 – 30 czerwca 2016

Po książkę sięgamy z różnych powodów: podoba się nam okładka, tytuł, bądź ktoś nam ją polecił. Z twórczością Gerharta Hauptmanna (1862-1946) zetknąłem się dzięki podróżom. To właśnie wyjazd w 2013 roku do Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry skłonił mnie do zainteresowania się dorobkiem literackim nieco zapomnianego w Polsce niemieckiego pisarza i dramaturga.

Okazją do wystawy jest 70. rocznica śmierci noblisty z 1912 roku. Filia nr 16 ma w swoich zbiorach siedem tomów „Dzieł” Hauptmanna. Pierwsze dwa to dramaty, wśród nich m.in. „Tkacze”, „Hanusia”, „Przed wschodem słońca” i „Futro bobrowe”. Tomy 3 – 6 to powieści, np. „Wanda”, „Wyspa Wielkiej Matki”, „Przygoda mojej młodości” i „Atlantyda”. Siódma część zawiera opowiadania, m.in. „Karnawał”, „Dróżnik Thiel”, „Strzał w parku” oraz wiersze.

Charakterystyczne dla twórczości Gerharta Hauptmanna jest umieszczanie w utworach elementów autobiograficznych oraz osadzanie akcji na terenach, na których mieszkał. Czytelnik, który już tam był, ma ponownie przed oczami obraz Dolnego Śląska.

Dodatkiem do książek są dwie fotografie wykonane podczas podróży. Jedna przedstawia Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie (oddział jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego), a druga Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze.

Tekst, fot.: Marcin Galant