Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Oko w oko z pisarzem - podsumowanie

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Oko w oko z autorami – pierwszorzędne nazwiska, bestsellery i wydawnicze nowości.

Cykl spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu.

Początek lata to dobry czas na podsumowanie cyklu spotkań autorskich organizowanych, przez Miejską Bibliotekę Publiczną, pod nazwą „Oko w oko z pisarzem”. A jest czym się pochwalić, bo od lutego do czerwca zaprosiliśmy aż dziesięcioro pisarek i pisarzy.

Planując cały cykl, staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania naszych czytelników. Wsłuchaliśmy się w Wasz głos i zaprosiliśmy do Kalisza osoby reprezentujące czytelnicze preferencje różnych grup odbiorców: autorki i autorów, po których książki sięgacie najczęściej.

Znakomita pierwsza połowa.

Statystyki nie kłamią, a według nich najwięcej czytają kobiety. Z myślą o nich zaprosiliśmy autorki powieści obyczajowych: Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Edytę Świętek oraz Krystynę Mirek. Każda z pisarek przyciągnęła do Biblioteki Głównej po kilkadziesiąt osób, a atmosfera tych spotkań przypominała zebranie grupy przyjaciółek.

Szyku na wieczorze autorskim zadał Jacek Dehnel, który był gościem specjalnym Kaliskiej Wiosny Poetyckiej. Wydarzenie, które organizowaliśmy pierwszy raz, zgromadziło ponad sto osób. Autor „Lali” opowiadał o swej twórczości poetyckiej oraz czytał własne wiersze, dając prawdziwy popis lektorskiego kunsztu.

Wymagania najambitniejszych czytelników zaspokoiły dwa spotkania z autorkami wybitnymi w swoich dziedzinach. Cykl „Oko w oko” zainaugurowała literaturoznawczyni profesor Anna Nasiłowska, autorka świetnie napisanej biografii Sławomira Mrożka. Następnie Biblioteka w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych zaprosiła na wieczór autorski z Marylą Zielińską, teatrolożką, promującą swoją książkę pt. „To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego”.

Aż dwa razy w naszym cyklu spotkań pojawiło się nazwisko Małecki. Udało się nam zaprosić zarówno Roberta – autora kryminałów, jak i Jakuba – mistrza powieści na pograniczu kilku gatunków. Autor serii o Bernardzie Grossie fenomenalnie opowiadał o swojej pracy pisarskiej. Natomiast autor „Dygotu” przyciągnął do Biblioteki Głównej tłum czytelników, który wypełnił Galerię 66 do ostatniego miejsca.

Ostatnim gościem przed wakacjami był Michał Witkowski, pisarz, który powieścią „Lubiewo” zapewnił sobie miejsce w historii literatury polskiej. Spotkanie, okraszone fenomenalną lekturą fragmentów prozy w wykonaniu samego pisarza, było prawdziwym pokazem brawury językowej oraz poczucia humoru autora „Drwala”.

Last but not least – Joanna Kuciel-Frydryszak. Już samo nazwisko powinno wystarczyć za podsumowanie. Udało nam się zaprosić absolutną gwiazdę, która zdominowała rynek książek. Jej reportaż historyczny „Chłopki” podbił serca milionów czytelników, co było widać na naszym spotkaniu. Zainteresowanie było tak ogromne, że musieliśmy wieczór autorski przenieść w plener, a w kolejce po autografy trzeba było spędzić ponad godzinę.

Plany na przyszłość.

Patrząc na to, co już za nami, mogłoby się wydawać, że zapomnieliśmy o jednej grupie czytelników i nie zaprosiliśmy żadnego autora literatury z gatunku young adult. Nic bardziej mylnego! Spieszymy z informacją, że już od września zrealizujemy projekt „Czytaj! Pisz! Bądź bezpieczny” w ramach, którego naszą Bibliotekę odwiedzą: Weronika Plota, Weronika Ancerowicz, Marta Bijan oraz Anouk Herman.

Co jeszcze mamy w planach? Spotkania z laureatami Literackiej Nagrody Nike. Jesienią odwiedzą nas: poeta i tłumacz Jerzy Jarniewicz oraz reportażysta Zbigniew Rokita.

W październiku zaprosimy was na pierwszy Festiwal Literacki im. Teodora Tripplina, podczas którego będziemy gościć Katarzynę Kobylarczyk, Radka Raka, Tomasza Stawiszyńskiego oraz Ilonę Wiśniewską, a o odpowiednią dozę teorii zadba doktor Joanna Mikołajczuk.

W ramach Festiwalu zorganizujemy również dla dzieci i młodzieży konkurs plastyczny na ilustrację do książki Teodora Tripplina oraz warsztaty pisarskie, które poprowadzi Justyna Bargielska. Odbędą się także warsztaty z pisania i rysowania komiksów, które przeprowadzą Tomasz Kontny oraz Jakub Babczyński.

Cykl spotkań „Oko w oko z pisarzem” sponsorują: hotel Komoda Club Residence, Gustosa Ristorante oraz cukiernia Gucio.

Banery/Logo