Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Święto bibliotekarzy i Tydzień Bibliotek w Kaliszu

data wydarzenia: 8 maja 2024

Ustanowiony w 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna jednocześnie Tydzień Bibliotek, którego celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książkami w społeczeństwie. Z tej okazji również w Kaliszu organizowane zostały okolicznościowe imprezy.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu świętowanie rozpoczęła od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem swego Patrona oraz Pomnikiem Książki na kaliskich plantach. W uroczystości wzięły udział: Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Lidia Plajzer, inspektor WKSiT oraz reprezentacja Książnicy Pedagogicznej.

Dwie godziny później w Bibliotece Głównej odbyła się druga część uroczystości, wypełniona okazjonalnymi przemówieniami i życzeniami dla bibliotekarzy, m. in. pani Grażyny Dziedziak, która odczytała list Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego. Dziękując za zaangażowanie w budowanie potencjału kulturalnego miasta i jego promocję, Prezydent Kalisza pogratulował sukcesu, widocznego w rosnących statystykach wypożyczeń i odwiedzin, jak również w liczbie uczestników spotkań, wystaw i konkursów. Jak zaznaczył, dzięki otwarciu się Biblioteki na czytelnika i umacnianiu w społeczności lokalnej poczucia wspólnoty, kaliszanie włączają się w kolejne akcje czytelnicze oraz zabiegają o środki Budżetu Obywatelskiego na doposażenie Biblioteki. Wysiłki i kreatywność bibliotecznego zespołu doceniają także instytucje ogólnopolskie, z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele, przyznając fundusze na projekty składane przez kaliską Bibliotekę, z rekordową w bieżącym roku kwotą ponad 300 000 złotych.

„Odnoszę wrażenie, że tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek, które brzmi »Biblioteka – miejsce na czasie«, wyrosło z doświadczeń naszej Biblioteki, że wynika z obserwacji naszych działań. Oczywiście przesadzam,… ale tylko troszkę” zwrócił się do pracowników MBP w Kaliszu jej dyrektor, Robert Kuciński. „Zdecydowanie i śmiało możemy powiedzieć, że kaliska biblioteka jest miejscem na czasie. Owszem w zakresie infrastruktury mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale w zakresie różnorodności i jakości działań jesteśmy zdecydowanie nowoczesną biblioteką. Właśnie dziś, w dniu naszego święta, chciałbym Wam, drodzy Państwo, Drogie Koleżanki, Szanowni Koledzy, serdecznie podziękować za szczególne zaangażowanie, za kreatywność, za to, że jesteśmy wyjątkową instytucją kultury uwielbianą przez naszych odbiorców, ale także docenianą w regionie i w kraju, że wszyscy możemy być dumni z tego, że jesteśmy pracownikami MBP w Kaliszu” – dodał dyrektor i wymienił szereg udanych przedsięwzięć minionego roku oraz liczne projekty, które bibliotekarze realizują w roku 2024.

Bibliotekarskie święto to także okazja do „spotkania pokoleń”, bowiem tego dnia do swego dawnego miejsca pracy przybywają również emerytowani bibliotekarze, jak również do złożenia gratulacji pracownikom świętującym zawodowe jubileusze. W tym roku okrągłe rocznice rozpoczęcia pracy obchodzili: Aleksandra Kilańska-Figiel oraz Jan Gabryś i Witold Puławski, a okolicznościowe dyplomy i kwiaty wręczył Karol Pietrzak, przewodniczący Oddziału SBP w Kaliszu. Pamiątkowe długopisy otrzymały z kolei panie rozpoczynające przygodę z Biblioteką: Elżbieta Kłakulak, Magdalena Andrzejak, Kamila Kidoń i Justyna Ratajczyk.

Po raz drugi Biblioteka uhonorowała najaktywniejszych czytelników. Robert Kuciński, dyrektor MBP, wręczył nagrody książkowe (w tym „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak ze specjalną dedykacją autorki) czytelnikom roku 2023: pani Małgorzacie Klimińskiej (w kategorii dorosłych), która przeczytała aż 356 książek oraz pięcioletniemu Franciszkowi Owczarkowi, najpilniejszemu czytelnikowi wśród najmłodszych z 244 książkami na koncie.

Uroczystość w Bibliotece Głównej miała niezwykłą oprawę, bowiem podczas Dnia Bibliotekarza w Galerii 66 otwarta została nowa wystawa zatytułowana „Zaczytani kaliszanie”. Ekspozycja prac Wioletty Filipowskiej to druga część (po zeszłorocznych „Wojażach książki”) opowieści o czytelnictwie, wykonanej z naturalnych materiałów: drobnych patyków i gałązek oraz kawałków kory.

Z okazji Tygodnia Bibliotek, od 9 do 15 maja, można zapisać się bezpłatnie do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, a dodatkowo pierwsi czytelnicy, którzy w tych dniach odwiedzą którąkolwiek z filii, otrzymają w prezencie zakładki przygotowane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowych - Fundacji „Miłosierdzie”. W większości placówek świąteczny tydzień będzie również okazją wielu dodatkowych spotkań, lekcji i warsztatów poświęconych czytaniu książek, a skierowanych do dzieci i młodzieży.

 

Zdjęcia:
- Weronika Matuszak
- Bartosz Januszewski
- Marcin Galant
- Gabriela Jaśkiewicz

Banery/Logo