Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kaliska Wiosna Poetycka

miejsce wydarzenia:

Filia nr 1, ul. Górnośląska 29

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

oraz autobus linii KLA

Kaliska Wiosna Poetycka dobiegła końca!

Świętowaliśmy cały tydzień, a wczoraj metafory dosłownie fruwały w powietrzu. Kaliszanie mogli poczuć się jak na poetyckim festiwalu. W Pierwszym Dniu Wiosny, ale również w Światowym Dniu Poezji, pasażerowie Kaliskich Linii Autobusowych mogli spotkać w autobusie studentów z Policealnego Studium Animatorów Kultury, recytujących wiersze ulubionych poetów. Drugim miejscem, z którego popłynęła poezja, było okno na ulicę Górnośląską w filii nr 1. Nasza duża witryna umożliwiła czytanie wierszy, które docierały do przechodniów na ulicy. Usłyszeliśmy wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Charlesa Bukowskiego, Juliana Tuwima, Cypriana Kamila Norwida, Danuty Wawiłow, Zbigniewa Herberta i Jarosława Mikołajewskiego. „Usiąść w oknie” mieli okazję nie tylko czytelnicy, „przypadkowi przechodnie” czy bibliotekarze jedynki, ale również przyjaciółki z filii nr 7 oraz Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Odwiedzili nas również studenci wraz z opiekunami, którzy wysiedli z Wierszobusów.

Reakcje pasażerów i przechodniów były bezcenne! W autobusach recytacje nagradzali oklaskami, a przed witryną naszej filii przy Górnośląskiej przysiadali, posłuchać wierszy lub wchodzili do środka, by dowiedzieć się więcej o naszej akcji.

Po części „oficjalnej” przyszedł czas na wielki finał. W murach Biblioteki Głównej wybrzmiało POETIC DISCO! Kreatorzy dźwięku, Marta Kościańska i Łukasz Jaskóła, przygotowali dla nas potężną dawkę tanecznej muzyki z poetyckimi wstawkami, usłyszeliśmy między innymi zremiksowane utwory Adama Asnyka, Marka Grechuty, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej czy Andrzeja Zauchy. Galeria biblioteki na jeden wieczór zmieniła się w taneczny parkiet, a pragnienie tancerzy studziły pyszne lemoniady przygotowane przez cukiernię ButterLove. Nie zabrakło w tej zabawie elementów twórczych i interaktywnych, udało się bowiem zespolić muzykę z recytacjami na żywo wierszy Izabeli Fietkiewicz-Paszek, tekstów Witkacego czy poezji prezentowanej w ramach Wystawy Wierszy Wizualnych.

Sponsorami cyklu Kaliskiej Wiosny Poetyckiej są: hotel Komoda Club Residence, Gustosa Ristorante, ButterLove i GUCIO, a partnerami: Kaliskie Linie Autobusowe i Studium Animatorów Kultury w Kaliszu.

Banery/Logo