Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Alpaki i nowi czytelnicy

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

daty wydarzeń: 29 i 30 sierpnia 2022

Collin, Czoklet i Rożek – trzy sympatyczne alpaki z hodowli Alpakotela były główną atrakcją warsztatów międzykulturowych dla najmłodszych z Polski i Ukrainy pn. „Ale draka! W bibliotece jest alpaka!”, które w ostatnich dniach sierpnia odbywały się w Bibliotece Głównej w Kaliszu. W dwudniowych zajęciach uczestniczyła ponad setka dzieci.

Spotkania w bibliotece z dziećmi, młodzieżą i rodzicami były okazją do zaprezentowania księgozbioru Biblioteki Głównej oraz oddziałów dziecięcych w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników cieszyły się książki o zwierzętach, szczególnie te przestrzenne, dźwiękowe i z pacynkami. Młodzi czytelnicy z Ukrainy dowiedzieli się, że w Filii nr 9 mogą wypożyczać książki w ich ojczystym języku.

Spotkania w kaliskiej bibliotece z alpakami zaowocowały pozyskaniem nowych czytelników. Kilkanaście osób, w tym także dzieci z Polski i Ukrainy, założyło podczas warsztatów karty biblioteczne i mogą już korzystać z księgozbioru w jedenastu placówkach MBP w Kaliszu. Kilkoro dzieci dołączyło także do akcji kaliskiej biblioteki promującej czytelnictwo pn. „Bank Magnesiaków”, której Sponsorem Głównym jest PKO Bank Polski.

Podczas warsztatów w Bibliotece Głównej, młodzi czytelnicy mogli głaskać alpaki, karmić je przygotowanymi marchewkami, spacerować z nimi wokół „pałacyku”, no i oczywiście zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Oprócz kontaktu ze zwierzętami, istotnym elementem spotkań były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci mogły pokolorować i „wykleić” własne zwierzątko z wykorzystaniem wełny alpaczej. Nie zabrakło także ciekawostek i sporej dawki wiedzy na temat alpak, m.in. ich pochodzenia, budowy, charakteru czy wełny.

Alpaki głównie spacerowały i konsumowały trawę wokół Biblioteki Głównej. Jak wiadomo, w kaliskiej bibliotece „Pupile widziane mile”, zatem Collin, Czoklet i Rożek pojawili się także w środku. Zwierzęta te budzą ogromną sympatię, lubią przebywać z ludźmi i mają wyjątkowo łagodne usposobienie. Alpakoterapia jest jedną z form zooterapii. Uśmiech na twarzach dzieci, młodzieży i dorosłych z Polski i Ukrainy podczas warsztatów międzykulturowych w kaliskiej bibliotece potwierdza, że upodobanie do książek i zwierząt łączy wielu, niezależnie od wieku i narodowości.

Warsztaty finansowane są przez Województwo Wielkopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 – 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja (nabór nr 11-2020/BK-FAMI)”.

Plakat

fot.: Joanna Wypych, Marcin Galant, Hubert Mościpan

Banery/Logo