Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Narodowe Czytanie 2020 w Kaliszu

Data wydarzenia: 5 września 2020

Tegoroczna, dziewiąta już, edycja Narodowego Czytania w Kaliszu, miała odmienny charakter. Do południa lektura „Balladyny” odbyła się w telewizyjnym studiu, a po południu utwór Juliusza Słowackiego zabrzmiał na dwóch scenach plenerowych. Sobotnie wydarzenie, 5 września, poprzedzono prezentacją internetowego cyklu przedstawień kukiełkowych inspirowanych „Balladyną” oraz wzbogacono plenerową wystawą poświęconą najciekawszym inscenizacjom dramatu.

Ze względu na pandemiczne ograniczenia, a także remont sali recepcyjnej Ratusza, w której najczęściej realizowano Narodowe Czytanie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zdecydowała się na realizację live widowiska telewizyjnego. Biorący udział w czytaniu „Balladyny” zostali usytuowani na green screenie w studiu Telewizji Kalisz, co kaliskiemu artyście, Tomaszowi Wolffowi, pozwoliło na przeniesienie ich w świat baśniowej natury. Fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego czytali m.in.: prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Skarżyński, dyrektorzy: Centrum Kultury i Sztuki – Dariusz Grodziński oraz Książnicy Pedagogicznej – Jolanta Nowosielska i Archiwum Państwowego – dr Grażyna Schlender. Bardzo ciekawie wypadły duety wiceprezydentów, Grzegorza Kulawinka i Mateusza Podsadnego oraz naczelniczek Wydziałów Kultury i Edukacji Urzędu Miasta, Grażyny Dziedziak i Eweliny Dudek. Zaproszenie do czytania przyjęli ponadto m.in.: Maria Pawelec – dyrektor szkoły muzycznej, Beata Paszak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Katarzyna Garnuszewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, która nosi imię Juliusza Słowackiego, Bartosz Zaczykiewicz – dyrektor kaliskiego teatru. We wspólnej lekturze udział wzięła także Judyta Fibiger, scenarzystka i producentka filmowa, która przyjechała tego dnia do Kalisza na uroczystą inaugurację Roku Rodziny Fibigerów.

Jedną ze scen plenerowych zorganizowano w Parku Rodziny Wiłkomirskich, gdzie na co dzień funkcjonuje Filia nr 7 kaliskiej biblioteki. Zaproszenie do czytania przyjęli m.in. Beata Wicenciak i Jerzy Szukalski, członkowie Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Łyżka mleka” oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Drugą plenerową odsłonę udało się – mimo ulewy – zrealizować przy ulicy Niecałej. Narodowe Czytanie zainicjowali tam aktorzy kaliskiego Teatru, którzy grali w „Balladynie” w roku 1997: Krystyna Horodyńska, Lech Wierzbowski i Zbigniew Antoniewicz oraz pianistka Milena Antoniewicz. Lekturę dramatu Słowackiego poprzedziła prowadzona przez Piotra Dustera rozmowa na temat inscenizacji sprzed 23 lat, która była okazją do opowiedzenia o kilku zabawnych zdarzeniach, które miały miejsce podczas realizacji spektaklu w reżyserii Stanisława Banasia.

Tuż przy scenie prezentowano przygotowaną przez bibliotekę wystawę „Balladyna na scenie”, dzięki której można było poznać najciekawsze polskie i kaliskie inscenizacje dramatu Słowackiego. Oprócz wspomnianej z 1997 roku również tę z 1956 roku – amatorską, ale przeniesioną na deski teatru z udziałem Ryszarda Cieślaka w roli Kirkora. Ekspozycja przypomina także słynne spektakle z Bożeną Dykiel jako Goplaną na motocyklu w reżyserii Adama Hanuszkiewicza czy z Krystyną Jandą w roli Balladyny w telewizyjnej realizacji Olgi Lipińskiej. Po premierowej prezentacji plenerowa wystawa została przeniesiona na plac ratuszowy, gdzie oglądać ją można do 15 września.

Narodowe Czytanie MBP poprzedziła prezentacja w Internecie pięciu odcinków teatrzyku kukiełkowego zatytułowanego „Łyżka Balladyny dla dużych i małych”. Widowisko, w którym kukiełki wykonano z drewnianych łyżek, przygotowali bibliotekarze z filii nr 9 i 4, wzbogacając tym samym już dość pokaźny repertuar „Teatrzyku z górnej półki”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu już szykuje się do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Przyszłoroczna dziesiąta edycja poświęcona będzie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Fot.: Joanna Wypych, Marcin Galant, Witold Puławski

Banery/Logo