Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Wzrasta w zboże Kaliniec jak w epokę chleba” – z dziejów kaliskiego ziemiaństwa – wystawa

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Termin: 5 lutego – 31 marca 2016

„Jeżeli się mówi o uroku polskich dworów, to w pierwszym rzędzie na określenie to zasługują dwory w Kaliskiem. Nie spotyka się tu dworu zaniedbanego, opuszczonego, sprawiającego wrażenie ruiny. Każdy dwór jest świetnie utrzymany, upiększony kwieciem, okolony pięknym parkiem. Tonie w powodzi kwiatów i zieleni. Równie pochlebne słowa można powiedzieć o właścicielach majątków, którzy wzorowo gospodarują, ciężko pracując na swej ziemi” – tak pisała o kaliskim ziemiaństwie S. Kazanowska jeszcze pod koniec 1938 r. Ani autorka, ani tym bardziej bohaterowie jej artykułów nie spodziewali się, że dla większości z nich będą to ostatnie chwile spokojnego życia, które zmieni się nieodwracalnie wraz z wybuchem II wojny światowej.

Późniejsze rozproszenie ziemiaństwa sprawiło, że zaniknęły o nich wiadomości, a losy wielu stały się nieznane. Wystawa przygotowana w Bibliotece Głównej jest próbą pokazania choć fragmentu tego świata, który przeminął bezpowrotnie. Wśród jej bohaterów znajdują się m.in. Feliks Karśnicki z Majkowa, Wojciech Wyganowski z Warszówki, Wacław Niemojowski z Marchwacza, Mieczysław Jałowiecki z Kamienia, Henryk Chrzanowski z Jastrzębnik, a także Ordęgowie ze Szczypiorna, Chrystowscy z Tłokini, Gościmscy z Rożdżał, Piątkowscy i Chrostowscy z Dębska, Mielęccy z Koźminka, Doruchowscy z Mycielina oraz Schlösserowie z Opatówka.

Wystawę opracowano na podstawie zbiorów: Archiwum Państwowego w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Narodowego Archiwum Cyfrowego (http://www.nac.gov.pl), Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA (http://intro.polona.pl/), Regionalnej Grupy Historycznej SCHONDORF (http://www.schondorf.pl) oraz materiałów prywatnych Adama Borowiaka, Józefa Kaczkowskiego, Sławomira Przygodzkiego, Mieczysława Zaremby, Andrzeja Zmyślonego.

Aranżacja wystawy: Monika Sobczak-Waliś
Fot.: Mieczysław Zaremba

Banery/Logo