Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Świat jest piękniejszy właśnie dlatego, że jest tajemnicą”. Fiodor Dostojewski 11 XI 1821 - 09 II 1881

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

Termin: 18 stycznia – 26 lutego 2016

Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej rosyjskiemu pisarzowi, myślicielowi i mistrzowi analizy psychologicznej w jednej osobie.

Jak powiedział ks. prof. Henryk Paprocki to nie Freud odkrył podświadomość. Podświadomość odkrył Dostojewski i nazwał ją podziemiem ludzkiej psychiki.

Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej zafascynowany był, bowiem, irracjonalnymi pierwiastkami natury ludzkiej i w swoich utworach pokazywał jak oddziaływają one na nasze zachowanie.

W związku ze 135. rocznicą śmierci pisarza prezentujemy jego osobę i twórczość, zarówno po polsku, jak i w oryginale. Oprócz najbardziej znanych powieści: „Zbrodnia i kara”, „Bracia Karamazow”, „Idiota” , czy „Biesy” na wystawie znalazły się również te, po które sięgamy rzadziej, np. „Wspomnienia z domu umarłych”, „Opowieści fantastyczne”, „Młodzik” oraz trzytomowe Dzienniki pisarza. Aby pokazać jak najwięcej dzieł Dostojewskiego wykorzystano nie tylko zbiory Filii nr 9, ale także Filii nr 4, 16 i Biblioteki Głównej. Dzięki temu zaprezentowano również książki poświęcone pisarzowi, jak choćby „Osobowość Dostojewskiego”, czy „Okrutny talent”.

Fiodor Dostojewski był nie tylko mistrzem słowa pisanego. Używał również pióra do ozdabiania swych rękopisów różnymi zawijasami i rysunkami architektury, portretami oraz kształtami abstrakcyjnymi. Lubił bawić się kaligrafią. Także i ta strona talentu pisarza została pokazana na wystawie, a ponadto kopie fotografii miejsc związanych z autorem „Zbrodni i kary” oraz informacje o przeniesieniach jego dzieł na ekran i deski teatralne.

Tekst, fot.: Joanna Mąkosza

Banery/Logo