Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

X Rajd „Śladami Przodków” (w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”)

Data wydarzenia: 17 września 2016

„W historii nie chodzi jedynie o poznawanie przeszłości kraju, naukę dat i kolejności dynastii królewskich. Losy przodków i przodkiń to nasza własna tożsamość, źródło kultury i społecznych zasad. I chociaż uczymy się historii Polski już w szkole podstawowej, to nadal zbyt często traktujemy ją jako zło konieczne, kolejny przedmiot do zdania. Tymczasem nauka o przeszłości może być przyczynkiem do bardzo intrygujących poszukiwań i badań prowadzonych według swojego, indywidualnego klucza.” [Sylwia Chutnik, Warszawa kobiet, s.[4].]

Tej idei niezmiennie od lat przyświeca organizowany przez Kaliski Oddział PTTK – Komisja Młodzieżowa, rajd „Śladami przodków”, który wpisuje się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tegorocznej edycji hasłem przewodnim było „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. I jak podkreślili organizatorzy EDD, w tym roku chcieli „zwrócić uwagę na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Każda społeczność lokalna ma swoją odrębną historię i swoją tradycję, często upamiętnioną w materialnej formie w postaci budowli sakralnych, pomników czy arcydzieł architektury i sztuki.”

Kaliski Oddział PTTK wyznaczył trzy trasy, którymi podążały grupy uczniowskie wraz z opiekunami. Do przedsięwzięcia zaproszono kierownik Filii nr 5 – Annę Katarzynę Raczko, która szła wraz z trzema grupami, trasą A.

Punktami, które należało odwiedzić i odpowiedzieć na zadane w kwestionariuszu pytania były: rzymskokatolicki cmentarz przy Rogatce oraz kilka punktów mieszczących się przy ulicy Śródmiejskiej. Były to: Rogatka Wrocławska, kościół poreformacki pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i św. Piotra z Alkantary, dawny szpital św. Trójcy, kamienica, w której mieściło się kino Stylowe, kanał Rypinkowski. Tuż obok budynek dawnej filii Banku Handlowego w Warszawie (bank Pekao SA), budynki należące niegdyś do browarnika Karola Weigta, i ostatnie przy tej ulicy: Złoty Róg i most Kamienny. Później grupy skierowały się w stronę alei Wolności w okolice dawnego Trybunału kaliskiego (sąd) i banku Towarzystwa Wzajemnego Kredytu (bank PKO BP). Ostatnimi przystankami na trasie były kościół ojców Franciszkanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, ratusz, pomnik Jana Pawła II, skarbiec przy bazylice kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Centrum Kultury i Sztuki.

Zwieńczeniem dnia pełnych wrażeń było spotkanie na mecie w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej przy ul. Łódzkiej. Wszystkie uczestniczące w wydarzeniu grupy, chcąc zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej, przedstawiały krótkie scenki dotyczące postaci związanych z Kaliszem i historii miasta, brały udział w zawodach z udzielania pierwszej pomocy, czy opisywały swoje ulubione książki.

Zorganizowano także konkurs na ekslibris, który umieszczony będzie w znaczkach turystycznych rozdawanych w trakcie przyszłorocznej edycji rajdu oraz konkurs historyczno-etnograficzny. Dla wszystkich czekała też ciepła zupa, napoje oraz ciasta ufundowane przez sponsorów.

Nagrody i wyróżnienia wręczono zarówno w kategorii indywidualnej kilku uczestnikom rajdu, jak i generalnej, które powędrowały do szkół. W klasyfikacji generalnej: VIII miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 16; VII miejsce Szkoła Podstawowa nr 7; VI miejsce Szkoła Podstawowa w Opatówku; V miejsce Gimnazjum nr 2; IV miejsce Gimnazjum nr 3; III miejsce Szkoła Podstawowa nr 9; II miejsce Gimnazjum nr 1; I miejsce III LO im. Mikołaja Kopernika.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Kaliski Oddział PTTK – Komisja Młodzieżowa, na czele z komandorem rajdu Danutą Urbaniak i kierownikiem tras Wacławą Maląg.

Tekst, fot.: Anna Katarzyna Raczko

Banery/Logo