Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Świat książek Isaaca Bashevisa Singera. 25. rocznica śmierci pisarza”

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

Termin: 7 – 29 lipca 2016

Barwny świat chasydów we wschodniej Polsce, środowiska ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów, ich konflikty, problemy filozoficzno-religijne i moralne, obyczajowość i codzienne życie, a zwłaszcza piękny język i charakterystyczna narracja to cechy wyróżniające powieści i opowiadania ISAACA BASHEVISA SINGERA.

Tworzący głównie w języku jidysz, pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978, urodził się jako Icek-Hersz Zynger w Leoncinie, wsi położonej w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego. Jego ojciec był chasydzkim rabinem, a matka Baszewa córką rabina z Biłgoraja. Od jej imienia utworzony został pseudonim literacki, którego pisarz używał.

Prezentowana wystawa stanowi zaproszenie do sięgnięcia po utwory Singera i zanurzenie się w ich niezwykłym klimacie. Obok najbardziej znanych, jak „Sztukmistrz z Lublina”, „Dwór” i „Spuścizna” znalazły się również te mniej popularne, na przykład „Wrogowie”, „Pokutnik”, „Certyfikat”, „Późna miłość” czy „Cienie nad rzeką Hudson”.

O swoim życiu wspaniale opowiedział pisarz w powieści „Miłość i wygnanie”, a przybliżają je również pozycje biograficzne, wśród nich „Singer: pejzaże pamięci” autorstwa Agaty Tuszyńskiej. Ciekawostkę stanowią „Opowiadania dla dzieci”, rzadko wymieniane w dorobku Singera.

Uzupełnieniem książkowej ekspozycji są wspaniałe myśli pisarza, jego refleksje i spostrzeżenia w postaci lapidarnych, acz głębokich wypowiedzi oraz rekwizyty związane z kulturą żydowską.

Tekst: Joanna Mąkosza
Fot.: Grażyna Handke

Banery/Logo