Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Komiks to miks! (słowa i obrazu)” – prelekcja na temat cech i historii komiksu oraz zajęcia: tworzymy komiks z uczniami Gimnazjum w Korzeniewie

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

Data wydarzenia: 27 kwietnia 2016

Z okazji Światowego Dnia Książki, obchodzonego 23 kwietnia, postanowiliśmy poświęcić uwagę nietypowej, choć bardzo popularnej formie książki, jaką jest KOMIKS.

Zaprosiliśmy gości – uczniów Gimnazjum w Korzeniewie pod opieką polonistki pani Iwony Kłysz, aby podzielić się z nimi wiedzą o komiksie i zachęcić do spróbowania własnych sił na tym polu. Zaczęliśmy więc od teorii.

Grażyna Handke przygotowała i przedstawiła prezentację na temat historii powstania, rozwoju i współczesności komiksu, jego rodzajów, specyfiki, bohaterów i odbiorców. Zaakcentowała wielki rozwój tej formy piśmiennictwa i rysunku (przecież KOMIKS TO MIKS SŁOWA I OBRAZU), a także różnorodność podejmowanej w nim tematyki – od postaci bajkowych poprzez fantastykę do historii, ekonomii czy ekologii. Dopełnienie prelekcji, a zarazem tło spotkania, stanowiła wystawa prezentowana w tym czasie w wypożyczalni filii.

Po dawce teorii przeszliśmy do tworzenia komiksów. Uczniowie podzieleni na zespoły losowali tematykę swojej pracy spośród pięciu historii: szkolnej, sportowej, domowej, komputerowej i fantastycznej. Zaopatrzeni w kredki, pisaki i inne niezbędne akcesoria zabrali się gorliwie do pracy. Jedni szybko znaleźli koncepcję, inni dłużej naradzali się nad wyglądem obrazków i treścią „dymków”. Wkrótce ukazały się pierwsze okienka i ich zawartość zaprezentowana przez gimnazjalistów na koniec bardzo udanego spotkania. Wspólnie świetnie się bawiliśmy, a komiksowe stroje organizatorek dopełniały wesołego charakteru imprezy.

Tekst: Joanna Mąkosza
Fot.: Marcin Galant

Banery/Logo