Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „W zaczarowanym świecie baśni”

Filia nr 5 i Oddział Dziecięcy, ul. Złota 26-28

Termin: 4 kwietnia – 9 września 2016

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego 2 kwietnia oraz Międzynarodowego Dnia Dziecka, który przypada 1 czerwca, Oddział Dziecięcy Filii nr 5 przygotował wystawę „W zaczarowanym świecie baśni”.

Dlaczego akurat „Baśnie”? - słuchając baśni dziecko identyfikuje się z jej bohaterami, zwraca uwagę, że to właśnie w tej postaci ulokowane zostaje własne „ja” dziecka. Angażuje się uczuciowo we wszystkie zdarzenia i perypetie, jakie on przeżywa i wchodzi w świat literackiej fikcji przeżywając wzruszenia odpowiednie do zdarzeń zachodzących w tym świecie.

Literatura baśniowa dostarcza także dziecku pewnych psychologicznych schematów przebiegu życia ludzkiego, a także czerpie z niej wzory, wyobrażenia o własnej przyszłości i tworzy je w oparciu o te schematy scenariusze własnego życia.

Od 4 kwietnia do 9 czerwca możemy oglądać wystawę, na której eksponowane są znane i mniej znane baśnie, takie jak: „Baśnie Andersena”, „Baśnie Braci Grimm”, Baśnie Perrault”, „Baśnie Narodów ZSRR”, „Przygody Piotrusia Pana”, „Przygody Alicji w Krainie Czarów”, „Akademia Pana Kleksa”, „Solilandia” (jest to polska baśń związana z Wieliczką), „Harry Potter”, „Kroniki Spiderwicka” oraz „Septimus Heap” i inne.

Wystawa adresowana jest do młodych czytelników i ich rodziców, a także do wszystkich zainteresowanych literaturą dziecięcą. Zachęca do lektury nie tylko eksponowanych książek, ale i znajdujących się innych tytułów baśni w bibliotece.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z baśniowym światem!

Tekst: Emilia Ratajczyk-Szczupak, Joanna Wypych
Fot.: Joanna Wypych

Banery/Logo