Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie „Jest taki dzień…”

Filia nr 1 Oddział Dziecięcy, ul. Górnośląska 29

Data wydarzenia: 5 grudnia 2019

W grudniowy poranek przedszkolaki z grupy „Jeżyki” z Publicznego Przedszkola nr 30 w Kaliszu odwiedziły bibliotekę, by poznać i przypomnieć sobie tradycje i zwyczaje rodzinne związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Do zwyczajów tych należy między innymi rodzinne ubieranie choinki – to zielone drzewko jest symbolem nowego życia, odradzania się i nadziei. Z kolei łamanie się opłatkiem jest pamiątką ofiary Jezusa na krzyżu i symbolem chrześcijańskiej wiary. Chyba najważniejszym momentem Wigilii jest wspólna, uroczysta wieczerza z symbolizującym betlejemską stajenkę siankiem pod obrusem i 12 postnych dań, które są znakiem dwunastu apostołów Jezusa. Do wigilijnych zwyczajów należy również dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa, którego każda rodzina powinna przyjąć pod swój dach. Przed wieczerzą czytany jest fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa, a po wspólnym, rodzinnym posiłku, o północy idziemy do kościoła na pasterkę – uroczystą mszę na znak przybycia pasterzy do Betlejem. Jak widać, bożonarodzeniowy czas przepełniony jest symboliką i znaczeniami, które warto kultywować.

Dzieci wysłuchały opowieści z książki pt. „Najpiękniejsze polskie tradycje” i chętnie opowiadały o tradycjach pielęgnowanych w rodzinie. Złożyły nam serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i namalowały piękne świąteczne prace.

Tekst: Anna Fokt
Fot.: Anna Fokt, Mirosława Krążyńska

Banery/Logo