Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Porządek życia w czerstwości zdrowia w długie prowadzący lata...” Samuela Augusta Tissota w naszych zbiorach

Data wydarzenia: 17 grudnia 2019

„Porządek życia w czerstwości zdrowia w długie prowadzący lata...” to zbiór różnych traktatów szwajcarskiego lekarza i popularyzatora wiedzy medycznej Samuela Augusta Tissota (Szymona Andrzeja Tyssota), który w zwalczaniu chorób stawiał na ziołolecznictwo oraz aromaterapię, a także podkreślał znaczenie samopoczucia i psychiki dla zdrowia.

Liczący 166 stron tomik wydany w Kaliszu w 1789 r. nakładem Drukarni Prymasowskiej w dość swobodnym tłumaczeniu bonifratry Ludwika Perzyny (w latach 80-tych XVIII w. przeora szpitala św. Ducha w Kaliszu) stanowi rodzaj podręcznego poradnika napisanego przystępnym i zrozumiałym językiem zawierającego wskazówki mające zapewnić zdrowie, a w przypadku wystąpienia chorób sposoby ich leczenia m.in. za sprawą ziół, miodów, a także innych domowych specyfików. Autor dzieli całość swoich rozważań na „porządek życia” w młodocianym, średnim i podeszłym wieku, osobne akapity poświęca kobietom oraz dzieciom. Znajdziemy w nim opisy działania np. mięty, krwawnika, czy powideł z bzu, jak również sposoby walki z katarem, febrą, bólem gardła, bielmem, wrzodami, a także suchotami.

Druk oprócz kaliskiej edycji w 1789 r. został wydany także w Supraślu, a w 1799 w Łowiczu.

Banery/Logo