Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Ziemia nieznana. Kalisz po belle époque”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Termin: 6 lutego – 28 kwietnia 2017

Kalisz u schyłku pierwszej wojny światowej to miasto kontrastów. Na ruinach i zgliszczach, będących smutnym świadectwem sierpnia 1914 roku, bujnie kwitło życie kulturalne i rozrywkowe.

Wraz z końcem belle époque  odeszła w niebyt epoka dziewiętnastowiecznej obyczajowości. Sprowadzane przez właścicieli kinematografów najnowsze filmy z najgorętszymi gwiazdami niemego kina: Polą Negri, Clarą Young, Mią May dopingowały kaliszanki do nadążania za modą (i odkrywania nóg coraz wyżej). Toteż jak grzyby po deszczu powstawały zakłady krawieckie, a fryzjerzy zamawiali kosztowne maszyny do trwalej ondulacji.

O palmę pierwszeństwa z kinem walczyły kabarety. Kalisz, jak zresztą cała ówczesna Polska, uległ rozkabaretowaniu, ku rozpaczy moralizatorów hołdując podkasanej muzie  i zapominając o sprawach poważnych. W modę wchodziła gra w brydża, która w okresie dwudziestolecia stanie się ulubionym sportem  kaliszan. Amatorów rozrywek nie brakowało, tym bardziej, że nie wszyscy na wojnie zbiednieli, a co bardziej przedsiębiorczy dorobili się olbrzymich majątków na spekulacjach żywnością i tkaninami.

Wystawa będzie otwarta do 28 kwietnia w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

Tekst: Arkadiusz Błaszczyk
Fot. wystawy: Marcin Galant

Teksty na wystawie, opracowanie graficzne: Arkadiusz Błaszczyk
Kurator wystawy: Maria Kubacka-Gorwecka

Banery/Logo