Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie świąteczne

Filia nr 1 Oddział Dziecięcy, ul. Górnośląska 29

Daty wydarzeń: 9 i 22 grudnia 2016

W dniach 9 i 22 grudnia do Filii nr 1 zawitały dzieci z Publicznego Przedszkola nr 30 pod opieką Beaty Grabowskiej oraz z Publicznego Przedszkola nr 9 pod opieką Renaty Marciniak.

Spotkania rozpoczęły się od historii o biskupie Mikołaju, który został świętym i dzięki któremu 6 grudnia wzajemnie się obdarowujemy.

Dzieci dowiedziały się, że nie do każdego miejsca na świecie przybywa Mikołaj.

I tak np. w Szwecji podarki roznosi skrzat, a we Włoszech wiedźma Befana, która jeśli dzieci były niegrzeczne wkłada do skarpet czosnek lub węgiel.

Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania „Drogi Mikołaju. Prosimy, nie przyjeżdżaj do nas w tym roku”. Chciałam zwrócić uwagę dzieci na to, że prezenty w Święta nie są najważniejsze. Opowiadanie wprowadziło świąteczny i magiczny klimat, a także wyjaśniło prawdziwe przesłanie świąt Bożego Narodzenia.

Opowiedziałam maluchom o wielu świątecznych zwyczajach: o sianku pod obrusem, o dodatkowym nakryciu na stole dla niespodziewanego gościa, o dzieleniu się opłatkiem i wielu innych tradycjach.

Razem też wymieniliśmy sobie potrawy, które w ten szczególny wieczór znajdują się na stole.

Chwilę zatrzymaliśmy się przy choince, która jest przecież w tym okresie najważniejszą ozdobą domu. Wyjaśniłam dzieciom, dlaczego wieszamy na zielonych gałązkach tyle różnych rzeczy i co one symbolizują.

W trakcie spotkań przedszkolaki wykonały też świąteczne prace, które ozdabiają teraz hol biblioteczny.

Na zakończenie spotkań dzieci otrzymały słodki upominek wraz z adresem do Świętego Mikołaja. A i przedszkolaki nie były dłużne i również nas obdarowały własnoręcznie wykonanymi pracami, które można już podziwiać na wystawie.

Tekst: Izabela Król
Fot.: Izabela Król, Mieczysław Zaremba

Banery/Logo