Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie z prof. UAM dr. hab. Michałem Jarneckim, autorem książki „Agaton Giller (1831 – 1887)” – z serii „Kaliszanie”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 10 stycznia 2017

Dwunasty tom z serii „Kaliszanie”, ukazującej się staraniem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, poświęcony został Agatonowi Gillerowi. Autorem pozycji jest Michał Jarnecki – absolwent UAM, historyk i nauczyciel, który wygłosił prelekcję o bohaterze książki.

Wykład prof. Michała Jarneckiego

Prof. Michał Jarnecki od końca dekady lat 90. ubiegłego stulecia pracuje na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Jest laureatem nagrody Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz kilku nagród rektora UAM. Obecna publikacja jest jego drugim dziełem w serii „Kaliszanie” – wcześniej gościliśmy go podczas promocji tomu nr 7 o Stefanie Szolcu-Rogozińskim.

Na wstępie prof. UŁ dr hab. Ewa Andrysiak opowiedziała o kolejnych planach wydawniczych serii oraz podziękowała tym, którzy przyczyniają się do jej rozwoju.

Agaton Giller to brat poety Stefana, którego sylwetka już figuruje w „Kaliszanach” (tom nr 10 autorstwa Jadwigi Miluśkiej-Stasiak). Jest jedną z tych postaci opisanych w serii, które zasłużyły się bardziej w historii całej Polski – nieobecnej wówczas na mapie – niż tylko Kalisza i regionu. Działacz niepodległościowy i konspirator, członek Rządu Narodowego, dziennikarz. Spotkanie było okazją przyjrzenia się biografii – nieco zapomnianej zdaniem prelegenta – postaci. Wydanie książki zbiegło się z odzyskaniem praw miejskich przez Opatówek – rodzinną miejscowość bohatera.

Prof. Jarnecki opowiedział o udziale Agatona Gillera w przygotowaniach do powstania styczniowego. Mimo że stał on po stronie „czerwonych”, był zwolennikiem porozumienia się z „białymi”, a nawet dążył do opóźnienia wybuchu nieprzygotowanego zrywu.

Na prezentacji można było zobaczyć nie tylko fotografie miejsc związanych z bohaterem (m.in. dom w Opatówku, nieistniejący już grób w Stanisławowie czy obecne miejsce pochówku na warszawskich Powązkach), ale także takie materiały jak akt urodzenia, nekrolog, listy czy pisma: „Czytelnia Niedzielna”, „Strażnica”, „Ruch”, „Ojczyzna”. Prelegent podczas wykładu poświęcił sporo miejsca działalności dziennikarskiej Gillera.

Istotny był też wątek pobytu na Syberii. Zdaniem profesora okres ten – choć z pewnością przykry z powodu rozłąki z ziemią ojczystą – nie był zupełnie stracony z uwagi m.in. na prowadzoną tam działalność edukacyjną oraz badanie życia miejscowej ludności.

Na zakończenie na gościa czekała niespodzianka – odczytany przez Jerzego Szukalskiego list gratulacyjny od Marzeny Wodzińskiej – członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Tekst: Marcin Galant
Fot.: Marcin Galant, Mieczysław Zaremba

Banery/Logo