Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Metamorfozy miasta” - prelekcja Moniki Sobczak-Waliś oraz pogadanka policjantów na temat „Bezpiecznego seniora”

Organizatorzy: Filia nr 16 MBP, Klub Seniora Osiedla Dobrzec, Komenda Miejska Policji

Miejsce: Klub Seniora, ul. H. Sawickiej 43

Data wydarzenia: 13 grudnia 2016

Tym razem członkowie Klubu Seniora wysłuchali prelekcji pracownicy Biblioteki Głównej – Moniki Sobczak-Waliś. Dzięki ilustracjom zobaczyli jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat.

Widzowie dowiedzieli się o burzliwych dziejach kaliskich ratuszy i teatrów, gdyż kolejne gmachy nie przetrwały rozmaitych klęsk w postaci pożarów oraz I wojny światowej. Na fotografiach można było zobaczyć także m.in. aleję Wolności, która w przeszłości nie tylko przeobrażała się wizualnie, ale również często zmieniała nazwy.

Monika Sobczak-Waliś omówiła m.in. metamorfozę tak popularnych wśród kaliszan miejsc jak plac św. Józefa, planty i Park Miejski. Niewątpliwą ciekawostką był Nowy Rynek, który obecnie wywołuje mieszane uczucia. Jedni uważają, że szpecą go stragany, a dla innych jest to dogodna lokalizacja do zrobienia zakupów. Tymczasem handel w tym miejscu ma wieloletnią tradycję, co udowodniły zdjęcia zarówno samego placu, jak i budynków stojących kiedyś na miejscu obecnej Galerii Tęcza.

Drugą część spotkania tradycyjnie przygotowała Policja. Tym razem zaprosiła do współpracy uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, którzy zainscenizowali typowe sytuacje wyłudzania od seniorów pieniędzy metodą „na policjanta” oraz kradzieży „na pracownika wodociągów”.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Mirosław Bryła – prezes stowarzyszenia „Sieć Bezpieczeństwa”, pomysłodawca-inicjator programu „Bezpieczne Dzielnice”, Grzegorz Szymański – wiceprezes w/w stowarzyszenia, mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz – rzecznik prasowa KMP Kalisz, która prowadziła spotkanie, oraz dzielnicowi: os. Dobrzec: mł. asp. Łukasz Balcerzak, st. sierż. Edyta Marciniak, st. sierż. Aleksandra Wysocka; os. Widok: mł. asp. Marcin Raczkowski; os. Kaliniec – sierż. sztab. Artur Tłomakowski.

Tekst, fot.: Marcin Galant

Banery/Logo