Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - „Miejscowi” - wystawa książek artystycznych

„Miejscowi” - wystawa książek artystycznych

Organizator: Sylwia Czubała

Współorganizator: Filia nr 5, ul. Złota 26-28

Data wydarzenia: 10 grudnia 2016

W sobotę, 10 grudnia, odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „MIEJSCOWNIK – lokalne warsztaty książkowe”.

Na wystawę przybyły dzieci z kaliskiego Domu Dziecka, które przedstawiły swoje prace wykonane wcześniej w czasie warsztatów zorganizowanych przez Sylwię Czubałę.

W holu wystawowym, na specjalnie do tego przystosowanych stelażach, prezentujemy 15 książek artystycznych podopiecznych Domu Dziecka.

Wystawa potrwa do 22 grudnia br. Zapraszamy serdecznie!

 

Książka artystyczna to niezwykła forma eksperymentalna. Każdy z nas potrafi ją stworzyć – praca nad nią nie demotywuje na starcie, ale pozwala w sposób intuicyjny łączyć najróżniejsze treści, wartości, refleksje i zauważenia, w zasadzie bez posiadania umiejętności technicznych. Z drugiej strony odczarowuje stereotyp nudnego podręcznika i lektury szkolnej, może stać się swobodną platformą wypowiedzi o ciekawym, brulionowym charakterze. Art book jest często formą konfesyjną, pozwala wypowiedzieć różne trudne rzeczy – czasem w szczątkowy sposób, ale te refleksje złożone razem tworzą kompletną całość. Poprzez taką formę można także kontestować, buntować się, wyrażać swoje niezadowolenie.

Projekt „MIEJSCOWNIK – lokalne warsztaty książkowe” obejmował cykl warsztatów z tworzenia książek artystycznych, które realizowałam z wychowankami trzech placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Wielkopolski: Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu, Pogotowia Opiekuńczego w Koninie i Domu Dziecka w Kaliszu. W warsztatach wzięło udział łącznie 40 osób, w wieku od 10 – 18 lat. Podczas spotkań powstawały autorskie art booki, które następnie zostały oprawione przez introligatora. Każdy cykl warsztatów zostanie każdorazowo podsumowany wystawą zrealizowanych książek w miejskiej bibliotece; aktualnie w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, wkrótce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Podczas wystaw będzie szansa nie tylko obejrzeć dzieła młodych twórców, ale również spotkać się z autorami i porozmawiać o ich publikacjach oraz wziąć udział w oprowadzaniu po Bibliotece.

Formuła książki artystycznej stanowi także istotny punkt wyjścia w odkrywaniu nieskończonego potencjału związków języka i obrazu w sztukach wizualnych. Wszystkie działania warsztatowe opierały się na pracy z obszernym materiałem wizualnym i tekstowym, poruszały zagadnienia związane z wieloma dziedzinami sztuki: kolażem, fotokolażem, kserografią, książką artystyczną, art bookiem, instalacją, fotografią, podejmując dialog z tradycją poezji oraz poezją wizualną. To dlatego w Polsce pojawiło się spore zainteresowanie self-publishingiem, czyli samodzielnym projektowaniem i wydawaniem książek. Wielu twórców korzysta z tej możliwości, tworząc ciekawe wypowiedzi, które nierzadko przenoszą książkę z marginesów do centrum uwagi.

 

*Sylwia Czubała – urodzona w 1987 r. w Poznaniu, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego (Edukacja Artystyczna, Intermedia). Animatorka kultury, koordynatorka i kuratorka wystaw; autorka warsztatów, projektów edukacyjnych i interdyscyplinarnych; stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2016). W bieżącym roku współtworzy projekt edukacyjno-kulturalny „Bloki Animacji” dla społeczności lokalnej na poznańskim Piątkowie. W latach 2012 – 2014 pracowała jako kuratorka Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (m.in. współtworzyła projekt ,,W stronę instytucji krytycznej” oraz ,,Lokalsi” 2014), redagowała magazyn o sztuce ,,Punkt”. Publikuje teksty i eseje o sztuce. Lubi rysować dziwne diagramy, zbierać dane i opracowywać najróżniejsze statystyki

Dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Tekst: Anna Katarzyna Raczko i Sylwia Czubała
Fot.: Anna Katarzyna Raczko

Pliki do pobrania

Banery/Logo