Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Herstorie: @marsz, marsz Dąbrowska

Filia nr 4, aleja Wolności 27

data wydarzenia: od 28 czerwca 2024

Maria Dąbrowska: kobieta wyzwolona, nowoczesna, intelektualistka, prowokatorka i - może przede wszystkim - prawdziwa „influencerka” swoich czasów. Herstoria warta opowiedzenia!

Wystawa „Herstorie: @marsz, marsz Dąbrowska” składa się z kolaży, które w formie moodboardów tworzą blog osobisty pisarki, zachowany zgodnie z aktualnymi trendami w klimacie lifestylowym. Format ten pokazuje obraz kobiety, jej pasji, zainteresowań, codzienności, słowem - wszystkiego, co składa się na jej życie.

Pomysł wystawy narodził się z lektury „Dzienników” Marii Dąbrowskiej. Jest to swoisty autoportret pisarki, ale również materiał przedstawiający obraz czasów, w których żyła. W opinii prof. Tadeusza Drewnowskiego, zawartej w „Wyprowadzce z czyśćca”, „Dzienniki” to ponad pół wieku nieskrępowanego „autentyzmu i szczerości”.

Nowoczesna forma bloga, w którym autor dzieli się swoim życiem z odbiorcą, nasunęła się samoistnie, jako że jest ona naturalnym, współczesnym odpowiednikiem dziennika.

Tytuł wystawy nawiązuje do artykułu Renaty Gorczyńskiej, dotyczącego właśnie dzienników Dąbrowskiej, w którym pisarka przedstawiona jest jako prowokatorka, a jej dzieło jako cieszące się tak ogromną popularnością, że swego czasu było produktem poszukiwanym, zapewniającym autorce rzesze fanów, czy - jak mówimy dzisiaj - followersów.

Trwa właśnie rok Marii Dąbrowskiej, zachęcamy więc do lektury „Dzienników”, które (jak zauważa Gorczyńska) „..są ważnym dokumentem epoki, dynamicznym zapisem zmieniających się czasów” oraz źródłem „newsów” dotyczących ponad dwóch tysięcy postaci.

Autorką wystawy jest Marta Piotrowska-Kowalczyk.

Wystawę oglądać można w Filii nr 4 Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przy alei Wolności 27.

Materiały fotograficzne udostępnione dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Banery/Logo