Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Oko w oko z pisarzem - Joanna Kuciel-Frydryszak

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

data wydarzenia: 29 kwietnia 2024

W poniedziałkowy wieczór 29 kwietnia przed gmachem Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, dziennikarką, autorką m.in. bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Spotkanie w plenerze, bo – zgodnie z przewidywaniami – żadna z sal bibliotecznych nie pomieściłaby wszystkich przybyłych, by stanąć „Oko w oko” z naszą gościnią.

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” premierę miały w 2023 roku i szybko stały się fenomenem wydawniczym, bijąc rekordy popularności wśród czytelniczek i czytelników. Od momentu wydania książka doczekała się już kilkunastu dodruków, jest także najchętniej wypożyczaną pozycją w bibliotekach, po którą ustawiają się kolejki chętnych.

Tematem książki jest życie wiejskich kobiet na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku. Joanna Kuciel-Frydryszak sięga do archiwów – do prasy i do opracowań historycznych, ale przede wszystkim oddaje głos swoim bohaterkom, przytacza ich listy, wspomnienia, zapiski.

Z tych materiałów wyłania się obraz dramatycznych losów naszych przodkiń.

W rozmowie, znakomicie poprowadzonej przez Izę Fietkiewicz-Paszek, Joanna Kuciel-Frydryszak opowiedziała o pracy nad książką, o życiorysach konkretnych kobiet, które można uznać za egzemplifikację losów całych generacji, a także o niesamowitej recepcji „Chłopek”. Tego ostatniego mogliśmy doświadczyć zresztą sami, słuchając bardzo osobistych głosów części publiczności.

Po spotkaniu odbyło się tradycyjnie podpisywanie książek przez autorkę – najwytrwalsi stali w kolejce niemal dwie godziny.

Dziękujemy za plenerowy sprzęt sceniczny dyrektorowi Piotrowi Bigorze i Ośrodkowi Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień, za słodkości cukierni GUCIO oraz za wypożyczenie krzeseł restauracji Osteria i zakładowi fotograficznemu Gold Foto Express Elżbieta Gorzelańczyk.

Banery/Logo