Dodano: 8 września 2023
Biblioteka na Niecałej
data wydarzenia: 2 września 2023
XI Święto Ulicy Niecałej było dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka okazją do spotkania z kilkuset miłośnikami literatury, regionalnej historii, gier planszowych oraz aplikacji służących promocji książek i dziejów Kalisza. Bibliotekarze mieli swoje zewnętrzne stoisko, ale koordynowali też wydarzenia w Domu pod Aniołami i w Komoda Club Residence.
Wśród kilkudziesięciu stoisk rozmieszczonych na tej chyba najbardziej klimatycznej kaliskiej uliczce było również i nasze, biblioteczne. Można było bezpłatnie założyć kartę czytelniczą, która upoważnia do korzystania ze wszystkich 11 placówek MBP. Z tej okazji skorzystało kilkanaście osób, a dwie pierwsze, które się na to zdecydowały, otrzymały bidony z wizerunkiem naszego patrona – Adama Asnyka. Na kilku stołach toczyły się ponadto rozgrywki gier planszowych, pod czujnym okiem koordynatorów bibliotecznych klubów gier: Solaris i Cubus. Tradycyjnie zorganizowaliśmy bookcrossing, więc nowych czytelników znalazło mnóstwo uwolnionych książek. Z kolei ci, którzy chcieli podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami z dawnych lat, odwiedzali stanowisko Społecznego Archiwum Kaliszan. Bibliotekarze wraz z młodymi wolontariuszami pokazywali chętnym, jak korzystać z ciekawych aplikacji i funkcji smartfonów oraz gier stworzonych przez Bibliotekę.
Uciekając przed słońcem i panującym tego dnia iście letnim upałem, wiele osób zaglądało również do Domu Pod Aniołami Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, gdzie prezentowaliśmy wystawę „Niektórzy lubią poezję”, poświęconą Wisławie Szymborskiej – patronce tego roku, ze zdjęciami Joanny Helander.
Dzięki uprzejmości państwa Suszyńskich, właścicieli Komoda Club Residence – biblioteka gościła Elwirę i Judytę Fibiger, potomkinie znakomitego rodu budowniczych słynnych fortepianów i pianin z Kalisza. Była to okazja, aby porozmawiać o dwóch wspomnieniowych książkach pani Elwiry, otrzymać od niej autograf, a także dwukrotnie obejrzeć dokumentalny film pani Judyty, zatytułowany tak jak pierwsza książka jej mamy – „Dusza zaklęta w fortepianie”. Po zakończeniu pierwszej projekcji z dokumentalistką rozmawiał Robert Kuciński, dyrektor naszej biblioteki.
Po raz kolejny Święto Ulicy Niecałej stało się dla bibliotekarzy okazją do spotkań z czytelnikami w weekendowej atmosferze, do sympatycznych rozmów o książkach, o lokalnych wydarzeniach historycznych, które warto przypominać, o osobowościach Kalisza, które warto promować. Jesteśmy ogromnie wdzięczni pomysłodawcom i organizatorom, czyli państwu Margocie i Cezaremu Suszyńskim za możliwość współtworzenia tej niezwykłej i tak lubianej przez kaliszan imprezy oraz paniom Elwirze i Judycie Fibiger, że zechciały być naszymi specjalnymi gośćmi i dały nam w ten sposób szansę – poprzez książkę, film oraz naszą aplikację „Śladami Fibigerów” – zbudowania rozległej narracji o jednej z najbardziej zasłużonych rodzin kaliskich.
Hubert Mościpan