Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kaligrafia

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

daty wydarzeń: 23 i 24 listopada 2022

W siedzibie Biblioteki Głównej w Kaliszu, w dniach 23 i 24 listopada 2022 roku, zorganizowano warsztaty międzykulturowe dla uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 18. Tematem przewodnim zajęć integracyjnych była kaligrafia.

Młodzież z czterech klas (22 uczniów polskojęzycznych oraz 37 władających językiem ukraińskim) poznała zagadnienia związane z kaligrafią oraz chętnie przystąpiła do części praktycznej – nauki pięknego pisania. Uczestnicy zajęć mieli do dyspozycji specjalny papier do kaligrafii, drewniane obsadki z metalowymi elastycznymi stalówkami oraz atrament. Edukację kaligrafii oparto o wytyczne do nauki ozdobnego pisma zawarte w polsko-ukraińskim podręczniku wydanym przez Towarzystwo Pedagogiczne we Lwowie w 1902 roku. Prowadzący zajęcia, Mateusz Halak, w oparciu o skodyfikowane kształty liter z ww. podręcznika, wprowadził do nauki pisania alfabetów: polskiego i ukraińskiego. Przestudiowano budowę liter i właściwości klasycznej kursywy. Przyuczono młodzież do nauki właściwego trzymania pióra w dłoni, odpowiedniego ułożenia ręki przy uprawianiu kaligrafii, a także przećwiczono użycie flexu pisarskiego – naprzemiennego w zależności od potrzeby pisania cienką i grubą linią. Przybliżono uczniom także inne istotne elementy budowania liter – poziomowania i pionowania ich elementów. Biorący udział w warsztatach posiedli wiedzę praktyczną w kreśleniu zarówno dużych (majuskuł) jak i małych (minuskuł) liter obydwu alfabetów. Wymownym efektem warsztatów były dziesiątki zapisanych przez uczestników kartek papieru. W ramach ukończonego przyspieszonego kursu kaligrafii każdy z uczniów otrzymał teczkę z odręcznie wykonanym przez prowadzącego monogramem.

Polską i ukraińską młodzież zintegrowały również inne zajęcia towarzyszące studiom kaligraficznym, podczas których poznali najcenniejsze zbiory książnicy asnykowskiej; ich historię przybliżyła Monika Sobczak-Waliś. Z kolei Agata Mizgalska i Hubert Mościpan byli przewodnikami młodzieży po różnych działach biblioteki, w tym między innymi: zbiorów specjalnych, magazynu i „dżungli zagadek". Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak korzystać z katalogu bibliotecznego i wypożyczać bezpłatnie książki w językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

Warsztaty finansowane są przez Województwo Wielkopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 – 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja (nabór nr 11-2020/BK-FAMI)”.

Banery/Logo