Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie z Wojciechem Kassem

Filia nr 6 z Oddziałem „Izba Pamięci Szczypiorna”, ul. Wrocławska 189A

Data wydarzenia: 8 lipca 2021

8 lipca 2021 odbyło się pierwsze spotkanie autorskie „na żywo” w Filii nr 6 z Oddziałem z Oddziałem „Izba Pamięci Szczypiorna” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Gościem tego premierowego w najnowszej filii, ale i premierowego w polockdownowej rzeczywistości wydarzenia, był Wojciech Kass – poeta, eseista, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

Rozmowa dotyczyła najnowszej książki poetyckiej Wojciecha Kassa pt. „Metaf. 20 wierszy o położeniu”, która wraz innymi tomami autora będzie wkrótce dostępna w księgozbiorze MBP. Rozmowę z gościem poprowadziła Izabela Fietkiewicz-Paszek. 

Usłyszeliśmy między innymi, jaka była geneza tytułu najnowszej książki, czym jest dla poety możliwość obcowania z naturą (Wojciech Kass mieszka od 1997 r. na Mazurach, jest dyrektorem Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu), jak z latami zmieniała się jego metoda pisania wierszy i spojrzenie na własną twórczość (Kass jest autorem 15 książek poetyckich i kilku eseistycznych).

Poeta odczytał kilka tekstów z „Metafu", m.in. wiersz pt. „Tryptyk dla poety i czytelnika”, o którym Janusz Nowak w swojej recenzji napisał, że „powinien stać się lekturą obowiązkową dla każdego kandydata na poetę”, czy wiersz pt. „Łapanka”, w którym już w pierwszej strofie podmiot liryczny zdradza, czym można się zajmować mieszkając w „leśnym domu”, czyli najpewniej w mazurskim Praniu: „Pyta, czym się zajmuję w swoim leśnym domu / nie łowię ryb, nie poluję ani nie zbieram jagód, / kurek; to czym? – metafizyką”.

Spotkanie upłynęło więc pod znakiem tematów zarówno metafizycznych, jak i tych bardziej przyziemnych, a po części oficjalnej – poeta podpisywał tomiki i długo jeszcze odpowiadał na pytania gości.

Tekst: Izabela Fietkiewicz-Paszek
Fot.: Danuta Szukalska (1-11), Hubert Mościpan (12-22)

Banery/Logo