Logo Biblioteki Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

Wystawa „2010 - Rok bitwy pod Grunwaldem. 600. rocznica wydarzeń z 15 lipca 1410 r.”

5 lipca - 27 sierpnia 2010

W lipcu i sierpniu w Filii nr 9 akcentujemy 600. rocznicę wydarzeń z 15 lipca 1410 r., przypominając o największej (pod względem liczby uczestników) bitwie średniowiecznej Europy – bitwie pod Grunwaldem. Stoczyły ją połączone siły polskie, litewsko-ruskie i oddziały czeskie z siłami Zakonu Krzyżackiego. Wojskami dowodzili: król Władysław II Jagiełło i Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen.

Zwycięstwo sił sprzymierzonych złamało potęgę Zakonu i zasadniczo wpłynęło na stosunki polityczne w ówczesnej Europie.

Biblioteka w Kaliszu - Filia nr 9 - Grunwald

Na wystawie prezentowane są wydawnictwa albumowe zawierające liczne ilustracje, reprodukcje i informacje w postaci zestawień dat i wydarzeń poprzedzających bitwę i będących jej konsekwencjami. Części poświęcone bitwie pod Grunwaldem można obejrzeć m.in. w „Ilustrowanych dziejach Polski”, „Historii Polski w obrazach”, czy albumie „Wielkie bitwy”. Wśród publikacji historycznych znajdują się zarówno poświęcone samej bitwie – np. „Grunwald. 550 lat chwały”, jak i dotyczące ogólnej historii średniowiecza. Nie zabrakło również opisu bitwy pochodzącego z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza.

Z okazji obchodów ROKU BITWY POD GRUNWALDEM ogłoszonego przez Sejm RP opublikowany został specjalny numer „Pomocnika Historycznego” tygodnika „Polityka” i czasopisma dla młodzieży „Victor Gimnazjalista”.

 

Tekst: Joanna Mąkosza
Fot.: Marcin Galant
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć obraz...

Biblioteka w Kaliszu - Filia nr 9 - Grunwald Biblioteka w Kaliszu - Filia nr 9 - Grunwald Biblioteka w Kaliszu - Filia nr 9 - Grunwald